کشف استعداد

کشف استعداد

خیلیا از من سؤال میکنن آقای رستمانی من چطوری استعدادهای خودم رو کشف و شناسایی کنم؟ در ادامه روش‌های کاملاً کاربردی رو با شما به اشتراک می‌ذارم تا بتونید استعدادهای خودتون و فرزندانتون رو شناسایی و کشف کنید.

اولین پیشنهاد من اینه که تست‌های استعدادیابی و شخصیت شناسی رو حتماً بزنید. تست‌های مختلفی وجود داره مثل MBTI، اینیاگرام، PDA و مدل‌های دیگه. اما پیشنهاد من تست رفتارشناسی مدل جهانی DISC هست که شامل بیست و چهارتا سؤاله، لطفاً و حتماً این تست رو بزنید. به خصوص خواهش می‌کنم برای فرزندانتون این کار رو انجام بدید تا سعادت و موفقیت اون‌ها و خوتون رو تضمین کنید. حالا به این پرسش‌ها فکر کنید و پاسخ بدید.

از خودتان بپرسید چه دانش و چه تجربه‌ای و مهارتی دارید که از بقیه بهترید، یعنی وقتی خودتون رو با بقیه مقایسه می‌کنید از بقیه بهترید. سؤال بعدی؛ در گذشته چه توانایی‌ها یا مهارت‌هایی داشتید که شاید مدتیه که ازش استفاده نکردین. سؤال بعدی؛ اگه قرار بود به شما جایزه اسکار رو بدن، شما دوست داشتید این جایزه رو بابت چه توانمندی می‌گرفتید؟ سؤال بعدی؛ چه کاری یا چه موضوع یا چه مهارتی در چه حیطه‌ای هست که انجامش برای شما آسونه ولی برای بقیه سخته. شاید برای کسی کار فنی بسیار ساده و جذاب باشه ولی شاید من هرگز از عهده اون کار بر نیام. چه کاری رو حاضر بودین چند ماه رایگان انجامش بدی تا یاد بگیری و ازش لذت می‌بردی؟ بابت چه فعالیتی حاضر بودی روزی شونزده ساعت کار کنی اما خسته نشی. یه سؤال دیگه، دوستان و بستگان شما معمولاً میگن شما تو چه زمینه‌ای خیلی عالی هستید؟ در ضمن کشف کنید پول خودتون رو بیشتر روی چه چیزی هزینه و خرج می‌کنید؟ و سؤال آخر؛ گوش کنید بقیه درباره شما چی میگن و چه سؤالاتی میپرسن.

حالا به این موارد فکر کنید و این موارد رو بنویسید و روی خودتون سرمایه‌گذاری کنید و در نهایت تصمیم بگیرید و به دنبال استعدادی که دوستش دارید برید و به خودتون قول بدید تو همون حوزه‌ای که عاشقش هستید تلاش کنید بعد متوجه میشید اصلاً کار نمی‌کنید در واقع دارید لذت می‌برید چون استعداد واقعی و مهارتی که بهش علاقه‌مند هستید رو کشف کردید.

ارسال دیدگاه
توسط
تومان