لایو آقای ابراهیم رستمانی – بورس

بورس‌نامه

اگر عشق و علاقه در شروع هر کاری نباشد فرد ممکن است هر کجای مسیر کم بیاورد.

بورس سال‌های زیادی است که فعالیت می‌کند اما امروزه همه‌گیر شده است. ساختار تورمی در ایران همیشه بورس را بالا برده است، زمانی که یک رئیس جمهور جدید که وارد کار می‌شود و سیاست‌‌ها به گونه‌ای است که ثبات قیمت را به همراه بیاورد، متأسفانه دو سال اول هر رئیس جمهوری که می‌خواهد قیمت‌ها را ثابت نگه دارد همیشه باعث می‌شود که بورس راکد بماند. امسال به دلیل کسر بودجه و نیاز مالی شدید، دولت برای تأمین مالی بسیاری از شرکت‌ها که در بودجه به مشکل برخورده بودند هیچ راهی نداشت جز ارائه ارز اولیه شصدف نداشت که یکی از بزرگترین آورده‌های نقدی در یک روز برای تاریخ ایران بود. دولت هیچ راهی نداشت و هیچ درآمدی جز بورس نمی‌توانست داشته باشد. تورم و بالا رفتن قیمت دلار سبب بالا رفتن ارزش سهام در برابر ريال می‌شود که در واقع این ريال است که بی‌ارزش می‌شود و سرمایه‌گذاران حاضر نیستند سهام خود را بفروشند و آن را به ريال که هر روز بیشتر از پیش ارزش خود را از دست می‌دهد تبدیل کنند. تمام این شرایط و نیاز دولتمردان دست به دست دادند تا این بورس شکل بگیرد و رشد کند. امسال شاهد رشد عجیب و غریبی در بورس هستیم.

همانطور که می‌دانیم دلیل اصلی وجود بورس تأمین مالی است. یک بحث خیلی مهم که در تأمین مالی وجود دارد «سرعت دستیابی به منابع مالی» است. به عنوان مثال شما در یک حوزه فعالیت می‌کنید و دوره وصول مطالبات شما بالای شش ماه حتی یک سال می‌رود و حتی ممکن است پول شما از میان برود. همه‌ی ما می‌دانیم که صنعت نفت ایران تحریم است و دولت از یک درآمد میلیون دلاری روزانه محروم شده است، بنابراین باید یک جایگزین برای این معظل پیدا کند تا سرعت رفع‌شوندگی بالایی داشته باشد و کفاف مخارج عمومی کشور را بدهد. بهترین روش دولت این بود که به بورس روی آورد. از هر معامله‌ای که در بازار بورس انجام می‌شود درصدی به عنوان مالیات به دولت خواهد رسید، این درصد از مالیات که تعداد سرمایه‌گذاران کم‌تر بود تعداد قابل توجهی نبود اما در حال حاضر با توجه به ارزش معاملاتی که هر روز در پایه بورس داریم می‌توان گفت درآمد مالیات دولت از این معاملات روزانه بیشتر از درآمد معاملات نفتی است.

سؤال: آیا ورود دولت و حمایت دولت به این صورت خوب است یا بد؟

هم خوب است و هم بد؛ با توجه به سیاست‌های جهانی تحریم علیه ایران در قانون بودجه سال ۹۹ مصوب شد که یکسری از سهام‌های دولت در هولدینگ‌های بزرگ را به مردم عرضه کنند مانند دارایی بانک‌ها یا بیمه‌ها که یک سیاست خوبی بود و باعث شد بسیاری از مردم جذب بورس شوند و از بازار حمایت شود. اما آنجایی که فقط از سهم‌های دولتی حمایت شد بازار ترسناک شد. در حال حاضر بازار به دو نیمه تبدیل شده است: سهم‌های دولتی و سهم‌های غیردولتی. سهم‌های دولتی به شدت حمایت می‌شوند و سهم‌های غیردولتی کاملاً به حال خود رها شده‌اند و مردم به این باور رسیده‌اند که چون دولت وارد بازار شده است و آن را کنترل می‌کنند پس ما باید سهم دولتی بخریم و این باعث رکود در دیگر صنایع مانند صنایع غذایی، صنایع سیمانی و صنایع لیزینگ و… شده‌اند. تمام شرکت‌هایی که در رکود به سر می‌برند به نوبه خود سابقه و اسم و رسمی دارند و از این شرکت‌ها حمایت نمی‌شود و تنها سهمی که در تمام روزهای بازار مثبت و سبز هستند سهام دولتی‌اند و این نگران‌کننده است و مسئولان مرتبط با سازمان بورس و وزارت امور اقتصاد و دارایی باید چاره‌ای برای این مشکل پیدا کنند. این رشد شاخص فقط و فقط برای سهم‌های دولتی است.

چند نکته برای کسانی که به تازگی می‌خواهند وارد بورس شوند:

کسانی که می‌خواهند به تازگی و بدون تجربه وارد بورس شوند هیچ شکی به خود راه ندهند که این مسیر سرمایه‌گذاری را انتخاب کنند. اما باید به درستی آموزش ببینند و برای یادگیری زمان بگذارند. هر چه شما بیشتر آموزش ببینید ریسک و خطای کار شما کم‌تر خواهد شد. منابع رایگان و سایت‌های مفیدی در این زمینه وجود دارند. این بازار همیشه مثبت نخواهد بود و شما باید یکسری ابزار و اپلیکیشن برای تحلیل داشته باشید.

باور افراد به بورس ابتدا بسیار سفت و سخت و مقاومتی است. بورس ایران محدودیت نوسان دارد، اگر صبوری کنید و سهم خوبی انتخاب کنید سرمایه شما از دست نخواهد رفت. عمده افرادی که در بازار سرمایه ضرر می‌کنند به دلیل کم‌طاقتی و آموزش ندیدن است. همچنین تعصب شدید بر یک سهم که در اصطلاح به آن «ازدواج کردن با یک سهم» گفته می‌شود نیز یکی از عوامل متضرر شدن است.

چند نکته برای کسانی که می‌خواهند وارد بازار سرمایه شوند:

اولین قدم هر فعالیت؛ تعیین هدف می‌باشد. کسانی که می‌خواهند در این بازار سرمایه فعالیت کنند ابتدا باید هدف خود را مشخص کنند؛ آیا به عنوان درآمد اول به این بازار نگاه می‌کنید؟ آیا می‌خواهید در کنار فعالیت اول خود در این بازار نیز فعالیت باشید؟ پاسخ به این سؤال بسیاری از مشکلات شما در این مسیر را روشن می‌کند. قطعا کسانی که بورس را به عنوان درآمد دوم خود می‌بینند نمی‌توانند این انتظار را داشته باشند که درآمد آن‌ها با شخصی که در بورس فعالیت روزانه دارد یکسان باشد. چون کسانی که روزانه در بورس فعالیت دارند بازار را رصد می‌کنند، از نوسانات بازار باخبر هستند و رفتارشناسی بازار را بلدند. کسانی که به عنوان درآمد دوم در بورس فعالیت می‌کنند باید نگاه بلندمدت به آن داشته باشند.

اگر بورس درآمد اول شماست ابتدا باید تعریف استراتژی معاملاتی داشته باشید. استراتژی به سه دسته تقسیم می‌شود: استراتژی بلندمدت، استراتژی میان مدت و استراتژی کوتاه‌مدت. با توجه به زمانی که برای بازار بورس می‌گذارید، با توجه به تجربه و تمایلاتی که در بازار سرمایه دارید و میزان سودی که از این بازار انتظار دارید استراتژی خود را تعیین کنید. در استراتژی کوتاه مدت فرد می‌گوید من راضی هستم که در کوتاه مدت ده درصد سود بگیرم و از سهم خارج شوم و سهم را اول هفته می‌خرد و آخر هفته می‌فروشد. در استراتژی میان مدت فرد می‌گوید من راضی هستم پنج یا شش ماه صبر کنم، شصت درصد سود بگیرم و از سهم خارج شوم. اما در استراتژی بلندمدت افراد سهمی را خریداری می‌کنند و دیگر به دنبال رصد نوسانات سهم نیستند و از شش ماه به بالا به دنبال گرفتن سود خود هستند.

متأسفانه امروزه افراد بدون آموزش و اطلاعات کافی اقدام به انجام یک کار می‌کنند و زمانی که با شکست روبه‌رو می‌شوند به دنبال دلیلی برای آن می‌گردند. زمانی که توسط شایعات سهمی را خریداری می‌کنید احتمال ضرر شما به شدت افزایش پیدا خواهد کرد. در بازار سرمایه انواع و اقسام تحلیل‌ها وجود دارند. تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی، تخصص تابلوخوانی و فیلترنویسی، رفتارشناسی بازار و رفتارشناسی سهم‌ها موارد بسیار بااهمیتی هستند. برای خرید سهم سؤال اول شما این است که چرا این سهم را می‌خرم؟ سپس نقطه ورود آن را پیدا کنیم.

سؤال: من چه سهمی بخرم؟

شما برای خرید سهام چهار راه‌حل دارید:

یک؛ خودتان اقدام به خرید و فروش سهام کنید که نیازمند آموزش و تحلیل است. اگر به هر دلیلی زمان آموزش ندارید شما به گزینه دیگر برای ورود به بازار بورس دارید.

دو؛ به سراغ صندوق‌های سرمایه‌گذاری بروید. صندوق‌های سرمایه‌گذاری به دلیل متولیانی که دارد قطعاً در سهام‌های درستی سرمایه‌گذاری می‌کنند. صندوق‌هایی هستند که تا ۸۰۰ درصد سود سهام می‌دهند.

سه؛ با سبدگردان‌های معتبر و متخصص کار کنید. افرادی که نه وقت و دانش این کار را دارند به جای آنکه با حرف مردم سهام خریداری کنند می‌توانند با شرکت‌های سبدگردان کار کنند. البته باید هزینه‌ای بابت کارمزد سبدگردان‌ها پرداخت کنید اما سرمایه‌ آن‌ها هرگز از میان نخواهد رفت. البته باید سابقه فعالیت و رزومه کاری تیم سبدگردان تجزیه و تحلیل کنید زیرا کارکرد هر تیم سبدگردان متفاوت است.

چهار؛ می‌توانید از مشاوران بازار سرمایه استفاده کنید، افرادی تحت عنوان مشاوران مالی.

کانال‌های بورسی

افراد تازه‌وارد معمولا چندین کانال بورسی را در فضای مجازی دنبال می‌کنند. هر کانال پیشنهادات خاص خود را دارد و معمولا این کانال‌ها سهم را کف قیمت خریداری می‌کنند و آن را به شما معرفی می‌کند و از موجی که ایجاد می‌شود استفاده می‌کنند و خارج می‌شود و شما می‌مانید و سهم‌تان؛ سهی که احتمالا در سقف نیز معرفی شده است و شرایط شما سخت خواهد شد. افراد تازه وارد حداقل اگر می‌خواهند از کانال‌های مختلف استفاده کنند یک یادداشت شخصی از پیشنهادات کانال‌ها بردارند و یک فیلتر برای خود داشته باشد. هزینه برای آموزش واقعاً ارزشمند است.

اگر می‌خواهید در این بازار به سود منطقی و بازدهی مناسب برسید شرط اول آموزش و شرط دوم صبوری است. شما وارد بازاری می‌شوید که اگر صبوری خود را از دست بدهید و استرس به شما وارد شود یقیناً سرمایه خود را می‌بازید. بورس شاهزاده سوار بر اسب سفید هیچکس نبوده و نیست و شما برای سودهایی که به دست می‌آورید باید صبر داشته باشید.

طبق نظر بسیاری از بزرگان بورس ایران معمولا بهترین ساعت خرید انتهای بازار است. هیچکس منتظر ریزش بازار ارز، طلا و مسکن نیست اما همه به دنبال ریزش بازار سرمایه هستند اما در حال حاضر دلیلی برای ریزش بازار سرمایه وجود ندارد.

فیلم‌های پیشنهادی در زمینه بورس:

فیلم گرگ وال‌استریت، مستند والن بافت شدن، معامله‌گر سرکش، فیلم رکود بزرگ، فیلم اتاق سهم، مستند روز میلیارد دلاری. دیدن فیلم خوب و تحلیل درست آن برابری می‌کند با خواندن چندین جلد کتاب.

بورس جهانی

بورس جهانی جذابیت خاص سود را دارد از جمله ۲۴ ساعته‌بودن و سودهای کوتاه مدت و همچنین اهرم‌های خاص خود را دارند. یکی از چالش‌های بورس جهانی این است که فوت و فن خاص خود را دارد. اما در شرایط فعلی بورس ایران ترجیح بیشتری دارد. اما بهترین کار ترکیب سرمایه‌گذاری در بورس خارجی و ایرانی است.

یک پیشنهاد مهم برای سرمایه‌گذاری بلندمدت

شخصی که می‌خواهد با دید بلندمدت سهمی را خریداری کند ابتدا باید بر سهام‌های صنایع متفاوت تمرکز کند. اگر به سرمایه‌گذاری بلندمدت فکر می‌کنید بهتر است سهام شرکت‌های هولدینگ و سرمایه‌گذاری را انتخاب کنید و وارد آن شوید زیرا آن‌ها با توجه به آنکه در صنایع زیادی سرمایه‌گذاری کرده‌اند احتمال ضررشان از شرکت‌هایی که به صورت تخصصی در یک حیطه کار می‌کنند کم‌تر است.

توسط
تومان