لایو آقای ابراهیم رستمانی – هوش هیجانی

هوش هیجانی

در بحث انواع هوش‌ها، هوشی تحت عنوان «هوش نه‌گانه» وجود دارد که افراد در یکی از این هوش‌ها نخبه هستند. یکی از این هوش‌ها EQ یا هوش هیجانی نام دارد.

سؤال: هوش هیجانی چیست و چگونه می‌تواند در فروش به ما کمک کند؟

هوش هیجانی یا هوش عاطفی، هوشی است باعث می‌شود در لحظات حساس تصمیم‌گیری‌های درستی را انجام بدهیم. به تأثیر احساسات بر مغز هوش هیجانی گفته می‌شود. در بحث فروش ما به تمام آیتم‌های هوش هیجانی احتیاج داریم. IQ هوش آموزشی یا عقلانی است و از زمانی که بدنیا می‌آییم تا زمان مرگ عدد آن یکسان است و تغییری نمی‌کند اما هوش هیجانی براساس بالا رفتن سن‌ و سال، آموزش، مطالعه، تجربیاتی که به دست می‌آوریم و… می‌توان عدد آن را بالا برد، به عبارت دیگر هوش هیجانی قابلیت افزایش و یادگیری دارد. در حوزه فروش هوش هیجانی کاربرد زیادی دارد. اکثر ثروتمندان دنیا کسانی هستند که هوش هیجانی بالایی دارند و لزوما هوش آموزشی بالایی ندارد و می‌توانند در شرایط حساس، درست تصمیم بگیرند. به عنوان مثال استیو جابز از شرکتی که خودش آن را تأسیس کرده بود بیرون شد، در هوش هیجانی آیتمی تحت عنوان «تکانش» وجود دارد و این ماجرا می‌توانست تکانشی باشد که او این مسیر را در زندگی خود کنار بگذارد اما شرکت دیگری تأسیس کرد، آن را رشد داد و دوباره شرکت اول خود یعنی اپل را خریداری کرد و با قدرت بیشتری به جایگاه ابتدایی خود برگشت. متأسفانه در ایران صاحبان کسب‌وکار چون هوش هیجانی پایینی دارند و روی آن کار نمی‌کنند با اولین تلنگری به آن‌ها وارد می‌شود (مانند افزایش قیمت دلار، تورم، کاهش فروش و…) کسب‌وکار خود را تعطیل می‌کنند.

 

راه‌های افزایش هوش هیجانی

مطالعه یکی از در دسترس‌ترین و ارزان‌ترین راهکارهای تقویت هوش هیجانی است. تجربه کردن برای بالا رفتن هوش هیجانی بسیار مؤثر است. تماشای فیلم و داشتن روابط فردی مفید بسیار مهم است. کسانی که می‌خواهند به صورت حرفه‌ای هوش هیجانی خود را بالا ببرند می‌توانند در کارگاه‌های مرتبط شرکت کنند، البته اگر در این کارگاه‌ها شرکت کنید اما هیچ کاری انجام ندهید و پیگیر نباشید نتیجه‌ای نخواهید گرفت. همچنین می‌توانید از آموزش‌های خصوصی استفاده کنید. توجه داشته باشید که از ۱ تا ۵ سالگی هوش هیجانی شکل نخواهد گرفت.

آیتم‌های هوش هیجانی

۱- خودآگاهی: خودآگاهی باعث می‌شود که خودمان و استعدادهای خود را بشناسیم و از این شناخت استفاده کنیم و پول در بیاوریم. ۹۰ درصد مردم دنیا تا زمانی که از دنیا می‌روند استعداد خود را پیدا نمی‌کنند.

۲- اعتماد به نفس: «فلانی اعتماد به نفس دارد» این جمله یعنی آن شخص در حوزه‌ای که خودش متخصص و کار بلد است اعتماد به نفس دارد. هوش هیجانی موجب افزایش اعتماد به نفس خواهد شد و در نتیجه می‌توانیم پرزنت بهتری از خود داشته باشیم.

۳- عزت نفس: اعتماد به نفس چیزی است که من درباره خود می‌دانم، اما عزت نفس چیزی است که از بیرون دیده می‌شوم. عزت نفس یعنی من خودم را قبول و باور داشته باشم و آن را در ویترین خود به نمایش بگذارم تا دیگران آن را ببینند. کسی که عزت نفس ندارد به هر چیزی قانع می‌شود. عزت نفس کمک می‌کند تا شرایط اقتصادی و عاطفی بهتری داشته باشیم.

۴- خوش‌بینی: کسانی که هوش هیجانی بالایی دارند معمولا خوش‌بین هستند. خوش‌بین بودن به معنای بی‌خیال بودن نیست. به عنوان مثال هنگام راه‌اندازی کسب‌وکارشان به آینده کسب‌وکار خود خوش‌بین هستند.

۵- همدلی: همدلی باعث می‌شود که دنیا را از چشم شریک تجاری و عاطفی خود یا کسی که برای او کار می‌کنیم ببینیم. در فروش یا ارائه خدمات باید خودمان را به جای طرف مقابل قرار بدهیم. به عنوان مثال اگر من جای طرف مقابل بودم این محصول را می‌خریدم؟

۶- خوشحالی: خوشحالی و شادمانی با هم متفاوت هستند. در شادمانی فقط در لحظه شاد خواهید شد و در خوشحالی همیشه خوشحال هستید، کسی که همیشه خوشحال است با انرژی مثبت جلو خواهد رفت. از خودآگاهی برای خوشحال بودن استفاده کنید. به عبارت دیگر منشأ خوشحالی خود را پیدا کنید و آن را تکرار کنید. به عنوان مثال یک شخص با رفتن به باشگاه خوشحال خواهد شد. خوشحالی مانند یک پاداش است که برای خود در نظر می‌گیریم.

۷- نقش هوش هیجانی در سرمایه‌گذاری: به عنوان مثال امروزه تمام مردم در درباره دلار، بورس و سکه صحبت می‌کنند و ممکن است افراد بدون آموزش و تجربه وارد بورس شوند و به صورت هیجانی یک تصمیم اشتباه بگیرند. اگر آیتم‌های هوش هیجانی خود را بالا ببرید می‌توانید تصمیم‌های درستی بگیرید. شما تنها زمانی که در کسب‌وکار خود صد درصد باشید می‌توانید به فکر راه‌اندازی یک کسب‌وکار جدید باشید. به عنوان مثال یک آرایشگر که در کسب‌وکار خود بسیار قوی است می‌تواند سود کسب‌وکار خود را در جای دیگری سرمایه‌گذاری کند. حتما یک نگاه به فالوئینگ‌های خود بیندازید و صفحات اضافی را حذف کنید تا از حجم اطلاعاتی که به سمت شما می‌آید کم کنید.

۸- ارتباط مؤثر: نقش ارتباط مؤثر در فروش بسیار مهم است. اینکه شما چه تعداد شماره در لیست مخاطبین خود دارید اهمیتی ندارد، اینکه چند نفر از آن‌ها شما را به هدفتان می‌رسانند مهم است. همچنین کیفیت ارتباطات از اهمیت بیشتری برخوردار است تا کمیّت آن.

هنگام فروش تمام افراد را به چشم شخصی ببینید که برای شما درآمد ایجاد می‌کنند. قطع رابطه در فروش هیچ جایگاهی ندارد. شما باید در ابتدای فروش احساسات طرف مقابل را درگیر کنید. مغز در ارتباط اول از شما خرید نمی‌کند زیرا تصور می‌کند شما می‌خواهید سر او را کلاه بگذارید اما احساسات در ارتباط اول می‌تواند از شما خرید کند. زمانی که خدمات و کالای خوبی داشته باشید و احساسات مشتریان را درگیر کنید می‌توانید فروش مؤثری رقم بزنید. هوش هیجانی علمی است که خودتان هم می‌توانید آن را به دست بیاورید. برای بهبود هوش هیجانی حتما روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید.

دیدگاه کاربران
 • staci bieber 20 دی 1399 / 2:53 ب.ظ

  I read a great article with pleasure, I hope it will continue

 • bedava 23 دی 1399 / 1:07 ب.ظ

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this write-up and also the rest of the site is also very good. Christalle Cesaro Sheelah

 • fake twitter 2 بهمن 1399 / 10:34 ق.ظ

  I get very useful information on your page, I feel lucky

 • dizi 3 بهمن 1399 / 9:31 ق.ظ

  Loving the info on this internet site , you have done outstanding job on the articles. Zola Willi Ingold

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان