دیجیتال مارکتینگ (اینستاگرام)

لایو مشترک ابراهیم رستمانی با دکتر محمدحسین نظری با موضوع دیجیتال مارکتینگ (اینستاگرام)

 

 

محمدحسین نظری

این روزها بیشتر از قبل بسیاری از انسان‌ها و صاحبان مشاغل به این فکر افتاده‌اند که چرا در فضای مجازی حضور ندارند. شخصیت و کاریزمایی که پشت صفحه یا پیج شما است بسیار مهم است. هنگامی که می‌خواهید محصولی را ارائه کنید قبل از آنکه افراد عاشق محصول شما باشند باید عاشق شخصیت شما باشد تا بازخورد بیشتری در خرید هر آن چیزی که به آن‌ها پیشنهاد می‌دهید داشته باشید. از پست، استوری، لایو، بیو پیج، کپشن‌ها و… شخصیت شما توسط دیگران رصد می‌شود. در مذاکره حضوری زبان بدن، کلام، پوشش، رفتار و… تأثیرگذار هستند و این موضوع در فضای مجازی نیز صدق می‌کند.

چهره خود را به مشتریانتان نشان بدهید. IGTV بهتر از پست حتی با تعداد لایک کمتر در اکسپلور نشان داده خواهد شد. همچنین می‌توانید لایوهای خود را به صورت IGTV ذخیره نمایید. هر چقدر که نرخ تعامل پیج شما به یک نزدیک باشد برای شما مفیدتر است، به عبارت دیگر هر چقدر به سمت ده بروید نشان‌ می‌دهد که شما فالوور فیک دارید و مخاطبان شما عکس‌العمل درست ندارند. سیو و ری‌استوری برای اینستاگرام به مراتب از لایک و کامنت مهم‌تر است.  هیچ چیزی در دنیا به اندازه چهره شما الگوریتم‌ها و سیگنال‌های ارتباطی ایجاد نمی‌کند. بهترین طرح‌های گرافیکی به اندازه چهره شما اثرگذار نیست. از نشان دادن فضای اطراف در اینستاگرام استفاده کنید. به صورت ساکن ویدئو تهیه نکنید، بلند شوید و حرکت کنید. با حفظ چارچوب‌های صفحه خود میزانی از روزمرگی‌های خود را با مخاطبان خود در میان بگذارید.

کرونا درس‌های بسیار زیادی به ما داده است، با توجه به تهدیدهایی که ایجاد کرده است فرصت‌های بسیار زیادی نیز به همراه داشته است. یکی از درس‌های کرونا تلنگری بر این موضوع بود شما نمی‌توانید در سال ۹۹ کار کنید اما اینستاگرام را نادیده بگیرید، وب‌سایت نداشته باشید و… . یادمان باشد اگر در سال ۹۹ در این حوزه متخصص نشویم و از تجربیات افراد متخصص استفاده نکنیم قطعا حذف خواهیم شد. دو کلمه «مستأجر» و «صاحبخانه» وجود دارند؛ ما در شبکه‌های اجتماعی مستأجر هستیم، ما باید صاحب خانه شویم و یادمان باشد که اگر فردا برای اینستاگرام اتفاقی بیوفتد تمام مخاطبان و محتوای خود را از دست خواهیم داد، بنابراین باید یک وب‌سایت داشته باشیم و بانک اطلاعاتی مشتریان خود را جذب کنیم.

یکی دیگر از مسائل مهم اصول کپشن‌نویسی است. هر چقدر که مخاطبان شما بیشتر در صفحه شما بمانند و وقت بگذرانند اینستاگرام به شما امتیاز بیشتری خواهد داد. از دنبال‌کنندگان خود درخواست کنید تا کاری برای شما انجام بدهند؛ به عنوان مثال این پست را سیو کنید، این پست را با دوستان خود به اشتراک بگذارید، نظرات خود را بیان کنید و غیره. بسیاری از افراد به خاطر خجالت یا هر دلیل دیگری اقدام به دعوت را ندارند. در اصول کپشن‌نویسی از نوشتن پشت هم خطوط پرهیز کنید، مخاطبان معمولا با خواندن دو الی سه خط از متن کپشن خسته خواهند شد. حتما باید هر سه خط یک فاصله بیندازید تا ولع ایجاد کنید تا افراد خطوط دیگر را بخوانند. از ایموجی‌های محدود (نهایت ۴ عدد) استفاده کنید. حتما آیدی خود را در کپشن درج کنید. کپشن طولانی باعث می‌شود تا افراد زمان بیشتری در صفحه شما بگذرانند. داستان‌نویسی و روایت‌نویسی در کپشن نیز بسیار مهم است. سرمایه هر انسانی زمان او است، در محتوا یا پست‌های صفحات خود ارزش‌‌گذاری را رعایت بفرمایید. هنگام تولید محتوا یا پست از خودتان بپرسید من چه کمکی به مشتریان می‌کنم؟ چرا مشتریان باید من را دنبال کنند؟ مزیت رقابتی من چیست؟ تفاوت من با پیج‌های مشابه چیست؟

اصالت و منحصر به فرد بودن چیست؟ سعی نکنید محتوای خود را کپی کنید. همیشه سعی کنید منحصر به فرد و متفاوت باشید. کپی‌برداری بد است اما الگوبرداری آگاهانه عالی است. یکی از رموز موفقیت در اینستاگرام متفاوت بودن است. شما اگر از جایی عبور کنید که یکسری گاو سفید و سیاه باشند توجه زیادی به آن‌ها نخواهید کرد اما اگر یک گاو بنفش در میان آن‌ها باشد چکار می‌کنید؟ همین نکته را وارد کسب‌وکار خود کنید.  جالب است بدانید که فعالیت مستمر و روزانه امتیاز خوبی به شما می‌دهد. تولید محتوا البته با زیرساخت کیفیت عالی بسیار بااهمیت است.

Suggestion List در اینستاگرام به معنای در لیست پیشنهادات قرار گرفتن است. یکی از راهکارهای قرار گرفتن در لیست پیشنهادات؛ هشتک‌های بیوگرافی هستند. هشتک‌ها همانند یک پوشه برای قرارگیری محتوا برای اینستاگرام هستند. هشتک باید در پست، بیوگرافی، استوری و… باشند.

برای راه‌اندازی یک پیج‌ بزینسی شما باید صاحب یک برند باشید مانند پوما، نایک، آدیداس و… . انتخاب Professional / Creator بهترین گزینه انتخابی است. پیج‌های Creator در صفحه‌ی Home خود تعداد بازدیدکنندگان صفحات خود را مشاهده خواهند کرد (حتی بازدیدکنندگانی که شما را فالوو نکرده باشند). خلق محتوای خوب برای پاگیر شدن افراد در اینستاگرام بسیار مهم است. اینستاگرام برای پیج‌هایی که روزانه تولید محتوا می‌کنند و نرخ‌ بازدیدکنندگان آن‌ها رو به افزایش است امتیاز ویژه‌ای در نظر خواهد گرفت. داشتن یک برنامه مکتوب برای پیج شما بسیار ضروری است. پلتفرم پینترست یکی از رقبای جدی اینستاگرام هستند، پینترست را جدی بگیرید. زمانی که در اینستاگرام پست می‌گذارید، پست شما برای  و لایو شما به  دنبال‌کنندگان نشان داده خواهد شد. استفاده مرتب از لایو و استوری امتیاز بیشتری به شما خواهد داد. لطفا تبلیغات هوشمندانه و هدفمند داشته باشید. از ادیت و ویرایش پست در ساعات اولیه منتشر شدن به شدت پرهیز کنید زیرا باعث خواهد شد که پست شما در اکسپلور نشان داده نشود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان